درباره ما

شرکت مهندسی تیکا فعالیت خود را از سال 1377 در بخش های طراحی ، تولید ، مشاوره و اجرای پروژه در زمینه های زیر آغاز و ادامه داده است:
- ابزار دقیق
- اندازه گیری الکترونیکی
- اتوماسیون و کنترل صنعتی
- شبکه و ارتباطات صنعتی
- انواع نرم افزارهای SCADA ، Logger

 
این شرکت با تکیه بر دانش و تخصص و تلاش شبانه روزی متخصصان داخلی و در نظر گرفتن نیازهای فعلی صنایع مختلف کشور توانسته تاکنون دهها محصول صنعتی با بهترین کیفیت طراحی و تولید کند که کلیه این محصولات قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی می باشند.
شرکت مهندسی تیکا بر این افتخار دارد که در طی دهها سال فعالیت خود توانسته باری از دوش صنعت کشور برداشته و در روند پیشرفت صنعت تاثیرگذار باشد. در طی این مدت محصولات و خدمات این شرکت در کاربردهای صنعتی بسیاری قابل استفاده می باشد که برخی از این موارد به شرح ذیل می باشد:


 توزین صنعتی


بیمارستانی و داروسازی
* نوار نقاله ، مخازن ، هاپر ، باسکول
* جرثقیل سقفی ، بچینگ
* بسته بندی
* سیستم احضار پرستار و سوپروایزری
* دارو سازی
* آزمایشگاه ها
انبارها و مراکز نگهداری مواد


بتن سازی و آسفالت و معادن
* سیستم کنترل رطوبت و دما و اعلام حریق انبار
* سیستم کنترل رطوبت و دمای سیلو
* انبارهای غلات و میوه
* سردخانه
* معادن و ماشین های سنگ شکن
* بچینگ ماشین تولید بتون
* توزین سیمان
* تولید آسفالت
کشاورزی و دامداری  هواشناسی و راه داری جاده ها و ترافیک
* کنترل دستگاه های جوجه کشی
* گلخانه ها و پرورش قارچ
* پرورش طیور
* خوراک دام
* جمع آوری و ثبت اطلاعات از راه دور
* مانیتورینگ رطوبت و دما و سرعت باد
* کنترل چراغ ها و تابلو ها از راه دور
* تشخیص بارش باران
آب و فاضلاب و نظارت و کنترل از راه دور  اتوماسیون برق صنعتی (EMS)
* مانیتورینگ رطوبت و دمای استخرها ، سونا و جکوزی
* مانیتورینگ و جمع آوری اطلاعات از راه دور
* سیستم های تصفیه آب
* آب و فاضلاب
* تله متری
* انداcه گیری کمیتهای برق شبکه های تکفازسه فاز
* مانیتورینگ مصرف انرژی ، تابلوهای صنعتی
* میزهای آموزشی مراکز آموزشی
* بهینه سازی مصرف برق
* کنترل کیفیت مصرف برق
کارخانه جات و خودرو سازی  مدیریت صف
* نظارت و تست محصول در خط تولید
* کنترل ماشین آلات
* مانیتورینگ
* سیستم نوبت دهی رستوران و غذاخوری ها
* سیستم نوبت دهی بانک ها
اتوماسیون ساختمان (خانه هوشمند) BMS  
* تهویه مطبوع ، مانیتورینگ و کنترل سرمایشی و گرمایشی
* نظارت وکنترل ازراه دورازطریق خط تلفن یاشبکه موبایل
* نظارت و بهینه سازی مصرف انرژی
* سیستم کنترل هوشمند موتورخانه
* سیستم های امنیتی و کنترل تردد
* مدیریت ترافیک پارکینگ
* سیستم های اعلام حریق
* کنترل روشنایی
* مدیریت هتل
* دزدگیرمحصولات و خدمات شرکت مهندسی تیکا به بخش های ذیل قابل تقسیم است:
* توزین
* Logger ها
* دما ، رطوبت ، گاز
* برق تکفاز و سه فاز
* ورودی و خروجی های آنالوگ و دیجیتال
* نرم افزارهای مانیتورینگ و کنترل SCADA و Logger ها
* شبکه و ارتباطات صنعتی (GSM مودم – GPRS – Wireless)
محصولات سخت افزاری ذکر شده در دو نوع نمایشگر (سری TD) و ترانسمیتر (سری TM) ارائه می شوند و اغلب دارای پورت سریال RS485 با پروتکل ModBus-RTU می باشند. تنظیمات و پیکربندی این محصولات از طریق ارتباط سریال و نرم افزار نصب شده روی PC انجام می شود. به دلیل بهره بردن از پروتکل مودباس می توان این محصولات را با استفاده از انواع برنامه های نظارتی SCADA روی PC مانیتورینگ و کنترل نمود. همینطور اتصال انواع PLC و نمایشگرهای HMI از برندهای مختلف به محصولات این شرکت امکان پذیر است.


در ادامه جهت آشنایی بیشتر به معرفی چند محصول به اختصار می پردازیم:
نمایشگر و کنترلر وزن TD-1000
این دستگاه در باکس تابلویی در ابعاد 96*96*110 میلیمتر ارائه شده است . بلوک دیاگرام آن در زیر ترسیم شده است.
 لودسل (سنسور وزن) و 4DI، ورودی های دستگاه و 8DOR و 1AO و خروجی های دستگاه محسوب می شوند.این دستگاه به لودسل متصل شده و از دو روش کالیبراسیون از مشخصات لودسل و کالیبراسیون با دو وزنه نسبت به لودسل اتصالی کالیبره شده و با مقداری تنظیمی برای هر رله که توسط کلید و صفحه نمایش dis&key توسط کاربر قابل تنظیم است وزن اندازه گیری شده را مقایسه کرده و طبق الگوریتم تعیین شده ای رله های خروجی را (8 رله خروجی) خاموش یا روشن می کند.

کلیه پارامترهای داخلی دستگاه توسط صفحه کلید روی پانل دستگاه قابل تنظیم می باشد علاوه بر آن می توان توسط یک برنامه نصبی که همراه دستگاه ارائه می شود و با اتصال پورت سریال کامپیوتر این مقادیر را روی صفحه نمایش کامپیوتر دید و تنظیم کرد .

ترانسمیتر وزن مدل TM-1020 , TM-1010
محصولات فوق مانند TD-1000 بوده با این تفاوت که دارای صفحه نمایش و کلید نمی باشند .
بعلاوه در باکس ریلی قرار گرفته که TM-1010 بصورت عمودی بوده و TM-1020 بصورت افقی در تابلو نصب می شوند . همینطور تعداد خروجی رله در TM-1020 4رله می باشد و در TM-1010 بصورت 4 خروجی ترانزیستوری است .
 

ترانسمیتر رطوبت و دما TM-1230 , TM-1240
این دو محصول در باکس ضد آب با امکان نصب روی دیوار ارائه می شود.

TM-1240 شامل یک کانال دما و رطوبت بوده که امکان فرمان دادن به دو خروجی رله یا دو خروجی آنالوگ را فراهم می کند. همینطور خروجی RS485 با پروتکل مودباس در این محصول پیش بینی شده است.
TM-1230 نسبت به TM-1240 امکانات بیشتری را ارائه می دهد. 4 کانال دمای اضافه ، 8 خروجی ترانزیستوری ، 4 ورودی دیجیتال ، حافظه MMC جهت ذخیره سازی به همراه ساعت و تاریخ دقیق RTC .
* این دو محصول امکان نصب Key & dis را نیز دارند.

پانل میتر کمیت های برق سه فاز TD-1540
این محصول به شبکه برق سه فاز متصل شده و کلیه کمیت های ولت، آمپر، توان ظاهری، توان اکتیو، ضریب قدرت و فرکانس را برای هر سه فاز فراهم می کند . خروجی مودباس نیز از امکانات اصلی این محصول به حساب می آید. باکس محصول از نوع تابلویی و در ابعاد 96*96*mm110 می باشد.

ترانسمیتر کمیت برق سه فاز TM-1530
این محصول نیز به شبکه سه فاز متصل شده و علاوه بر کمیت های ذکر شده در محصول TD-1540 ، توان راکتیو و سلفی و خازنی بودن مصرف کننده را نیز اندازه گیری می کند . 4 خروجی آنالوگ نیز از امکانات این محصول به حساب می آید.  

ترانسمیتر ورودی و خروجی دیجیتال

این محصول امکان کنترل 8خروجی رله و مانیتور کردن 8 ورودی دیجیتال را از راه دور از طریق پورت RS485 و پروتکل مودباس فراهم می آورد که در بسیاری از کاربرهای مانیتورینگ و کنترل قابل استفاده می باشد.


دستگاه GSM مودم صنعتی با ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ TM-1900
در مواردی که نیاز به ارسال و دریافت اطلاعات از راه دور (بی سیم) بوجود می آید می توان از این دستگاه استفاده نمود. این دستگاه امکان ارسال و دریافت پیامک (SMS) را روی بستر GSM با سیم کارت های متعارف دارا می باشد. کاربر با تنظیم دستگاه می تواند پیام های لازم را طی زمان های تنظیم شده دریافت کند یا با ارسال یک پیامک یا حتی یک تماس تک زنگ (Miss Call) دستگاه را جهت ارسال پیامک فعال کند. همینطور می توان با ارسال پیامک فرامینی را به دستگاه صادر کرد تا یکی از 4 خروجی رله دستگاه فعال شود . 4ورودی دیجیتال دستگاه امکان اتصال به سنسورها و یا سوئیچ های مختلف را داشته که با فعال شدن هر کدام پیامکی متناظر با آن ارسال می شود. همینطور 4 ورودی آنالوگ کمیت دریافتی از سنسورها را طی زمان بندی تنظیم شده و یا بر اساس تنظیم حدی بصورت آلارم و به صورت پیامک به کاربر ارسال می کند. شماره مخاطب ها و همینطور متن پیامک در دستگاه توسط نرم افزار قابل تنظیم می باشد. همینطور این دستگاه از طریق پورت RS485 امکان اتصال به دستگاه های Slave روی یک باس ModBus را داشته تا دریافت یا ارسال داده روی بستر GSM به سایر محصولات و دستگاه ها را امکان پذیر می کند.

دیتا لاگر با ارتباط سریال TM-1910
این دستگاه یک دستگاه جمع آوری و ثبت اطلاعات است. فرآیند جمع آوری اطلاعات از طریق پورت سریال RS485 و مبتنی بر پروتکل ModBus-RTU می باشد که در این فرآیند این دستگاه به عنوان Master عمل کرده و اطلاعات را از سایر دستگاه ها ( Slave ها) دریافت می کند. سپس این اطلاعات را به صورت فایل متنی در حافظه داخلی خود (MMC) ذخیره می کند. به این ترتیب در مواردی که نیاز به جمع آوری داده و ذخیره سازی از دستگاه هایی که خود قابلیت این کار را ندارند بدون استفاده از کامپیوتر با استفاده از این دستگاه میسر می شود. این دستگاه دارای پورت سریال RS485 دیگری نیز می باشد که از این پورت می توان برای انجام تنظیمات دستگاه توسط کامپیوتر و یا انجام آپلود فایل های ذخیره شده استفاده نمود.

سیستم کنترل هوشمند مرغداری
اتوماسیون مرغداري قلب و مرکز فرماندهی کل یک سالن مرغداري محسوب می شود این دستگاه مزایای زیادی به ارمغان می آورد از جمله:

  حذف کلیه مراحل دستی کنترل و کاهش هزینه هاي نیروي انسانی
  کاهش در تردد نیروي انسانی به داخل سالن جهت پیشگیري از بیماریها
  افزایش بهره وری ،کاهش قطعات، بهبود ضریب تبدیل، کاهش زمان تولید
  کاهش مصرف انرژي برق و سوخت
  جلوگیري از هرگونه خطا و اشتباه و سهل انگاري و غیره

شرکت مهندسی تیکا پس از تحقیق و مطالعه اولیه در موضوع سالن مرغداري و نیازها و معضلات آن و بررسی نمونه هاي خارجی با استفاده از محصولات گذشته خود اقدام به طراحی و ساخت سیستم اتوماسیون مرغداری خود کرده است از ویژگیهای دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* منوهاي فارسی و قابل فهم براي اپراتور
* تعریف شب و روز مصنوعی (نور متناوب)
* نمایش داده ها روي نمودار و جدول (دما و رطوبت)
* امکان کالیبراسیون دستگاههاي اندازه گیري
* برنامه ریزي و روش کنترل با توجه به سن گله
* ذخیره داده ها( دما و رطوبت )برروي حافظه Flash
* انواع تهویه( حداقلی - انتقالی - تونلی )
* قرار دادن عدد رمز و محدود کردن سطح دسترسی بخش هاي مختلف

سیستم کنترل هوشمند موتورخانه
سیستم کنترل هوشمند موتورخانه، سامانه ای است که از طریق آن تجهیزات داخل موتورخانه متناسب با نیاز حرارتی داخل ساختمان به کارگرفته می شوند، تشخیص این نیاز از طریق سنسورهای تعبیه شده در موتورخانه و خارج ساختمان و با توجه به شرایط محیطی توسط سیستم هوشمند انجام می پذیرد، این امر باعث می گردد تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت موتورخانه میزان استهلاک تجهیزات کاهش یافته و آسایش حرارتی داخل ساختمان در حد استاندارد خود تنظیم گردد.

هوشمند سازی موتورخانه فرآیندی است که درآن با کنترل مشعل ها و پمپ ها، موجب مصرف بهینه انرژی می گردد. سیستم موتورخانه هوشمند HP48 به تعداد طبقات و واحدهای ساختمانی ارتباطی نداشته و همچنین برای نصب آن نیازی به تخریب ساختمان و یا تغییر در موتورخانه نمی باشد. لذا کمترین هزینه را در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت. در پروژه های انجام شده توسط این شرکت نیز کاهش قابل ملاحظه ای در کاهش مصرف گاز (بین 20% تا 50%) مشاهد شده است. با توجه به افزایش پلکانی قیمت گاز (با در نظر گرفتن حداقل 15% کاهش مصرف) کاهش 30% در گاز بهای مصرفی هر دوره مشاهده می گردد. در صورت نصب در ساختمان های اداری و کاهش 40% در مصرف گاز، کاهش 70% در گاز بهای آن ساختمان مشاهده می گردد. در عین حال این امر همانگونه که در بالا ذکر شد، موجب کاهش استهلاک تجهیزات تاسیساتی ساختمان نیز می شود.

توضیح مختصر در مورد پورت سریال RS485 و پروتکل Modbus ndash; RTU
پورت RS232 کامپیوتر یا PC همان پورت Com محسوب می شود که روی کانکتور DB9 اغلب PC های نسل قبلی قابل رویت می باشد . سطح سیگنال روی این پورت15± ولت بوده و با فرکانس های 38400 , 19200 , 9600 و غیره ... به تبادل اطلاعات با ابزارهای خارجی می پردازد . بسته به فرکانس انتخابی طول کابل در این پروتکل اغلب زیر چند متر می باشد و برای ارتباط راه دور بکار نمی آید . در این روش دو دستگاه با یکدیگر با هم ارتباط دارند و برای ارتباط چندین دستگاه باید از روش دیگری استفاده کرد .
پورت RS485 به همین جهت طراحی شده است که امکان اتصال چندین دستگاه را روی دو رشته سیم امکان پذیر می کند و فاصله کابل نیز می تواند تا 1000 متر افزایش یابد در این نوع ارتباط جهت جریان تعیین کننده سیگنال یک و صفر منطقی بوده و به سطح ولتاژ وابسته نیست با مدیریت کردن زمان ارسال و دریافت ها و ارائه یک چارچوب مشخص جهت تبادل داده بین دستگاه ها می توان بطور همزمان چندین دستگاه را با یکدیگر مرتبط کرد . این چارچوب همان پرو تکل است .
یکی از پروتکل های ارتباطی ، پروتکل Modbus-RTU می باشد که در آن روی پورت RS485 (دو رشته سیم) چند دستگاه بطور همزمان به یکدیگر تبادل اطلاعات می کنند در این پروتکل تنها یک دستگاه بعنوان دستگاه Master باید ایفای نقش کند و سایر دستگاه ها بعنوان Slave در حال پاسخ دهی به Master می باشند . هر Slave دارای یک آدرس منحصر به فرد به خود می باشد و Master با درخواست از یک Slave که آدرس آنرا نیز روی بسته ارسالی می فرستد از Slave یک تقاضا خواهد داشت و Slave نیز به این تقاضا پاسخ می دهد .
اغلب محصولات تیکا مجهز به پورت RS485 با پروتکل Modbus-RTU بوده و بعنوان Slave روی باس قرار می گیرند امکان دادن آدرس به هر Slave نیز توسط نرم افزار امکان پذیر است.